مشاوره فنی - ساینا شیمی پلیمر، تولید کننده و مجری کفپوش اپوکسی با 26 سال تجربه
مشاوره فنی 2017-05-07 (توضیحات اساسی راجع به روکش های کف کارخانجات و انواع پومشاوره فنی - ساینا شیمی پلیمر، تولید کننده و مجری کفپوش اپوکسی با 26 سال تجربه | (توضیحات اساسی راجع به روکش های کف کارخانجات و انواع پو
مشاوره فنی
Author:
https://sainachemistrypolymer.ir
body

مشاوره فنی

3.5 امتیاز - 2 نفر

(توضیحات اساسی راجع به روکش های کف کارخانجات و انواع پوششهای مخازن نگهداری آب ، فاضلاب و مواد شیمیایی)

مشکلات بهره برداری از سطوح کف

(( مشکلات وجود در سطح بتونی یا موزائیکی و یا سنگ شده کف سالنهای تولید و انبارها ))

1-1)سطوح بتونی دارای ضریب سایش بسیار بالایی بوده و در اثر عبور و مرور وسایل نقلیه مانند لیف تراک و غیره ایجاد گرد و خاک می نماید که علاوه بر مضر بودن از نظر سلامتی پرسنل باعث آسیب دیدگی به ماشین آلات خطوط تولید و کاهش کیفیت محصولات می گردد.

2-1)سطوح بتونی با تحمل فشار بین 250 – 350 kg/Cm ² در مقابل بارهای ترافیکی ( عبور لیفت تراک و غیره ) مقاوم نبوده و دچار فرسایش  شدید می گردند به نحوی که در اکثر موارد چاله و ناهمواری ایجاد گردیده باعث ضایعات تولید می شود .

3-1) سطوح بتونی در مقابل نفوذ آب ، چربی ، حلالهاو مواد شیمیایی مقاوم نمی باشند . مواد مذکور در منافذ بتون نفوذ عمقی نموده و باعث لغزندگی و احتمالاً تخریب بتون می گردد.

4-1) سطوح بتونی به آسانی قابل شستشو نبوده و به همین دلیل باعث کاهش کیفی تولیدات مورد نظر می گردد .

5-1) به علت فرسایش سطوح بتونی کف و نیاز به ترمیم مکرر و عدم چسبندگی بتون نو به بتون کهنه علاوه بر وقفه در تولید ، هزینه های ترمیم کف بتونی نیز قابل توجه می باشد.

6-1) سطوح موزائیکی یا سنگ شده کف در اکثر موارد در مقابل بارهای مکانیکی ، ضربه و مواد شیمیایی مقاوم نبوده و درزهای موجود در کف به علت تجمع میکروب و قارچ دارای شرایط بهداشتی لازم نمی باشند .

مشکلات بهره برداری از مخازن نگهداری آب ، فاضلاب و مواد شیمیایی

1-2) مخازن بتونی در اغلب موارد به علت آب بندی نبودن و ایجاد درز و ترکهای بعدی دچار نشتی آب می شود.

2-2) مخازن بتونی و فلزی نگهدارنده مواد شیمیایی درمقابل خوردگی مقاوم نبوده و مواد شیمیایی موجود در مخازن باعث تخریب بتون و یا خوردگی سطوح فلزی می گردد .

3- امتیازات روکشها و پوششهای اپوکسی (( سطوح کف ))

1-3) روکش اپوکسی جهت تحمل بار ترافیکی سنگین باحداقل 3 میلیمتر ضخامت و به بالا به صورت یکپارچه  و بدون درز بر روی سطوح بتونی ، موزائیکی ، سنگی و فلزی قابل اجرا می باشد .

2-3) روکش و پوشش اپوکسی با مسدود نمودن سطوح بتون از ایجاد هرگونه گردو خاک جلوگیری می نماید .

3-3) روکش اپوکسی با تحمل فشار تا 1100 kg/Cm²  در مقابل عبور و مرور لیفتراک ، کامیون و سایر وسایل نقلیه مقاوم بوده و دچار فرسایش نمی گردد.

4-3) در صورت وجود مواد شیمیایی قوی در سطوح کف می توان از پوشش اپوکسی ضد شیمیایی مخصوص استفاده نمود در مقابل اکثر اسید ها و بازها و مواد شیمیایی آلی حتی با غلظت بالا مقاوم می باشد .

5-3) روکش اپوکسی به راحتی قابل شستشو بوده و بدین جهت در صنایع غذایی ، دارویی ، بهداشتی و مواد مشابه که ممکن است محل تجمع و رشد میکروب ، قارچ و باکتری باشد ، توصیه می گردد .

6-3) روکش و پوشش اپوکسی در رنگهای متنوع ( بر حسب انتخاب و نظر کارفرما ) اجرا می گردد .

7-3) روکش اپوکسی به صورت صاف ، زبر و نیمه زبر ( با درجه زبری انتخابی کارفرما ) اجرا می گردد و به هیچ وجه ایجاد لغزندگی نمی کند .

8-3) عمر مفید در روکش اپوکسی حداقل 20 سال می باشد .

9-3) روکش اپوکسی در محلهایی که به علت نیاز به تعمیرات باید کنده شود ، مجدداً قابل ترمیم می باشد .

10-3) روکش اپوکسی به علت نداشتن درز ، یکپارچگی عدم فرسایش ، تحمل بار ترافیکی و بهداشتی بودن در مقایسه با نصب موزائیک یا سنگ با وجود هزینه بالاتر در دراز مدت مقرون به صرفه می باشد .

11-3) روکش اپوکسی اجرا شده سطوح بتونی ، کف را در مقابل نفوذ آب ایزوله می کند .

12-3) شیب بندی لازم جهت سطوح کف بایستی قبلاً با عملیات بتون ریزی انجام شده باشد ، روکش 4 میلیمتری جوابگوی شیب بندی بعدی نمی باشد .

13-3) جهت سالنهایی که ایجاد جرقه و الکتریسیته ساکن از نظر ایمنی حائز اهمیت می باشد ، روکش اپوکسی آنتی استاتیکی با کاربرد شبکه مسی و ضخامت 2 الی 3 میلیمتر اجرا می گردد .

4- مخازن بتونی و فلزی

1-4) جهت ایزولاسیون و آب بندی کامل و قطعی مخازن بتونی که به علت واترپروف نبودن و یا درز و ترک در سطوح بتونی ، آب از منافذ و درزهای مخزن خارج می گردد ، پوشش اپوکسی با ضخامت حدود یک میلیمتر همراه با توری بافت شیشه ای اجرا می گردد.

2-4) جهت ایزولاسیون و مقابله با مواد شیمیایی موجود در مخازن بتونی پوشش اپوکسی ضد شیمیایی  با ضخامت یک تا دو میلیمتر اجرا می گردد .